AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
28:02:2016 02:05
Den store optakt: Capital One Cup-finalen

Liverpool og Manchester City tørner søndag eftermiddag sammen i Capital One Cup-finalen på Wembley Stadium. Vi giver dig den store optakt til kampen her.


Spilletidspunkt: Søndag klokken 17:30

Spillested: Wembley Stadium, London

TV: 6'eren

Liverpool FC går efter deres niende sejr i ligacup'ens historie. The Reds' seneste triumf i turneringen, der blev indført for 55 år siden, var tilbage i 2012, da man vandt efter en dramatisk straffesparksafgørelse mod Cardiff City.

Nu står Liverpool igen i finalen. Denne gang med karismatiske Klopp som manager. Capital One cup'en kan være et kærkomment trofæ for Klopp, vis' præstationer i dagens kamp, Premier League og Europa League kommer til at definere hans første sæson som chef for Merseyside-klubben.

Liverpool er i finalen efter sejre over Carlisle United, Bournemouth, Southampton og Stoke City. De scorede kun ét mål samlet i kampene mod Carlisle, Bournemouth og Stoke. De var endda ude i straffesparkskonkurrence to gange på vejen til Wembley - både i tredje runde og i semifinalen mod Stoke. Deres 6-1 sejr hos Southampton er uden tvivl den mest mindeværdige kamp på vejen, en kamp, der må påpeges som en af holdets bedste i denne sæson.

Liverpool har ikke vundet et trofæ siden den vinterdag i 2012. Med en sejr her, så vil det være klubbens første trofæ under Jürgen Klopp, det første i fire år og kun fire måneder efter Klopps ansættelse i efteråret.

Mens Liverpool har kæmpet sig vej til finalen, så har Manchester City haft det lettere på deres vej. The Citizens har hamret mål ind på stribe i deres kampe i cup'en, hvor man har fungeret væsentligt bedre end i ligasammenhæng. Reelt set, så har Pellegrinis tropper kun haft problemer i kampene mod Everton i semifinalen.

Udover kampen mod The Toffees, så har man slået Sunderland (1-4), Crystal Palace (5-1) og Hull City (4-1) på vejen til finalen. 

Trofæet er af stor vigtighed for City, der spiller deres sidste måneder under Manuel Pellegrini.

Man er lidt bag Spurs, Arsenal og Leicester i kampen om Premier League-titlen og med svære odds i den stjernespækkede Champions League-turnering, så kan dagens kamp være klubbens sidste chance for et trofæ under Manuel Pellegrini, som forlader klubben i slutningen af juni måned.

Manchester City har en pæn historie i turneringen. Omend man måske ikke er på samme skala som Liverpool, så har man alligevel vundet den tre gange. To gange i 70'erne, (1970, 1976), og så igen, 38 år senere, da man slog Sunderland i 2014.

Både Liverpool og City er ude af FA Cup'en og har dermed hhv. Europa League og Champions League, samt Premier League at koncentrere sig om. Der er dog ingen tvivl om, at Europa og den hjemlige liga er svær at opnå noget i for dem begge og derfor er en finale som denne ikke en, man vil forspilde sin chance i.

Skader og karantæner: 

Liverpool: Steven Caulker (ikke spilleberettiget), Dejan Lovren (sygdom - tvivlsom), Kevin Stewart (ankelskade), Adam Lallana (lægskade - tvivlsom), Joe Allen (forstrækning - tvivlsom), Martin Skrtel (forstrækning - tvivlsom), Jordan Rossiter (forstrækning), Danny Ings (korsbåndsskade), Joe Gomez (korsbåndsskade)

Manchester City: Fabian Delph (lægskade), Jesus Navas (forstrækning - tvivlsom), Kevin De Bruyne (ledsbåndsskade), Samir Nasri (forstrækning)

Forventede startopstillinger: 

Liverpool (4-3-3): Mignolet, Moreno, Sakho, Lucas, Clyne, Can, Henderson, Milner, Coutinho, Firmino, Sturridge

Manchester City (4-2-3-1): Caballero, Clichy, Kompany, Otamendi, Sagna, Fernandinho, Fernando, Sterling, Touré, Silva, Agüero

 

 
 
 

SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED