AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
16:09:2019 16:39
De Gea om ny kontrakt: Det er en ære

Manchester Uniteds målmand siger, det har været et privilegium at spille for holdet. Han har netop forlænget sin kontrakt med klubben.


Manchester United har netop forlænget kontrakten med sin spanske førstemålmand, David de Gea, så den gælder indtil 2023.

Til klubbens hjemmeside udtaler den 28-årige målmand:

- Som en af de ældre spillere på holdet vil jeg støtte og lede på alle måder, jeg kan, så de yngre spillere kan forstå, hvad det betyder at spille her. Jeg føler stadig, jeg har så meget mere at opnå i klubben, og jeg tror fuldt og fast på, at Manchester United kan bygge på klubbens succestraditioner og belønne fansenes støtte.

De Gea har optrådt 367 gange for United siden skiftet fra Atletico Madrid i 2011. Han er glad for at få fire år mere i England.

- Det har været et privilegium at tilbringe otte år i denne store klub, og muligheden for at fortsætte min karriere i Manchester United er en ægte ære, siger de Gea.

- Jeg er forpligtet til fortsat at betale fansene tilbage for den støtte, de har udvist mig gennem både de gode og de dårlige tider, siger keeperen.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED