Arsenal FCAston Villa FCBrentfordBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
29:06:2022 10:14
Dansk Everton-spiller træner med hos Superliga-klub

Den 19-årige dansker forsøger at spille sig til en ny kontrakt.


Der resterer blot to dage af Sebastian Kristensens nuværende kontrakt med Everton, og den bliver med al sandsynlighed ikke forlænget.

Den 19-årige dansker, som spiller midterforsvarer, viser sig i disse dage derfor frem hos Superliga-klubben OB.

-  Prøvetræning er normalt ikke en form for spillerscouting, som vi prioriterer, men netop i dette tilfælde synes vi, at det giver mening.  Sebastian kommer fra en længere skadesperiode, og i kombination med at vores akademispillere netop er gået på sommerferie, giver det os et spillerbehov. Da Sebastian har fået mulighed fra sin klub for at møde op, gør vi denne gang en undtagelse, siger Björn Wesström, der er fodbolddirektør i OB til klubbens hjemmeside.

19-årige Kristensen skiftede fra Lyngby til Everton i sommeren 2019, men han har endnu sin førsteholdsdebut hos The Toffees til gode - i stedet har han primært gjort sig på klubbens U18- og U23-mandskaber.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED
ANNONCE