AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
18:02:2020 13:16
City-fansene fælder dom: Disse 6 spillere skal sælges til sommer

En afstemning foretaget af Manchester Evening News viser, hvem Manchester City-fansene gerne så solgt til sommer.


Manchester City kan endnu nå at vinde adskillige trofæer i denne sæson, men det dækker måske ikke for, at sæsonen har været en stor skuffelse i Premier League.

Havde man troet, at klubben ville give Liverpool kamp til stregen, er man blevet grundigt snydt, og alt tyder på, at klubben har i sinde at starte en større genopbygning af truppen til sommer -  selvom karantænedommen fra Champions League potentielt kan få en indflydelse på rekrutteringen.

Samtidigt ventes adskillige spillere også at forlade klubben eller blive solgt. I en afstemning foretaget af Manchester Evening News har klubbens tilhængere nu givet deres besyv på, hvem Pep Guardiola burde skille sig af med til sommer.

Mere end 80 procent af de adspurgte City-fans mente, at Nicolas Otamendi bør smides på porten så hurtigt som muligt.

Derudover så The Citizens også gerne, at man solgte reservemålmændene Claudio Bravo og Scott Carson. Særligt Bravo har ikke imponeret klubbens fans, hvor 77 procent ønsker ham solgt.

Defensiven har også fået stor kritik for ikke at hænge sammen uden styrmanden Aymeric Laporte i denne sæson, og det tyder på, at fansene også ønsker stor udskiftning.

Mere end halvdelen ønsker i hvert fald Benjamin Mendy solgt, men lige lidt mere end 50 procent ønsker John Stones sendt videre til en anden klub.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED