AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
04:12:2019 15:30
Chelsea klar til at slå transferrekord: Forventer at kunne snuppe Sancho

I et forsøg på at hente Jadon Sancho til klubben vil Chelsea strække sig særdeles langt, og der åbnes nu en mulighed for at slå transferrekord.


Jadon Sancho kan muligvis blive den mest ombejlede fodboldspiller i de kommende transfervinduer.

Både Manchester United og Liverpool er blevet sat i forbindelse med englænderen gennem et stykke tid, og nu forlyder det også, at Chelsea langt om længe har besluttet sig for at ville gå all-in efter Dortmund-stjernen, når klubbens transferforbud ophører.

I forsøget på at gafle kantspilleren vil Chelsea ifølge Goal være klar til at slå klubbens interne transferrekord, der lyder på 636 millioner kroner.

The Blues ved, at Jadon Sancho har et nært forhold til både Tammy Abraham og Callum Hudson-Odoi, og han er fra London, og som barn var han fan af Chelsea. Det har fået klubben til at føle sig overbevist om, at man kan vinde kampen om landsholdsspilleren.

På nuværende tidspunkt står det klart, at Jadon Sancho gerne vil væk fra Dortmund til januar, men indtil videre har den tyske klub afvist at ville slippe profilen i det kommende transfervindue. Derimod har klubbens plan gennem længere tid været at sælge til sommer.

Her vil Chelsea under alle omstændigheder have mulighed for at deltage i budkrigen.  


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED