Arsenal FCAston Villa FCBrentfordBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
20:06:2022 10:09
BEKRÆFTET: Chelsea-formand stopper efter 19 år

Chelsea har i dag bekræftet opsigelsen.


Chelsea skal ud og finde ny formand, da Bruce Buck har valgt at fratræde sin stilling.

Det bekræfter Chelsea på klubbens hjemmeside.

Bruce Buck har været klubbens formand siden 2003, men nu har han altså valgt at stoppe i sin rolle. Han fortsætter i Chelsea som seniorrådgiver. 

- Bruce har ledet Chelsea FC til det højeste niveau på international og indenlandsk fodbold, mens han også har udviklet et af de mest aktive sociale projekter i sport. Vi takker Bruce for hans bidrag til Chelsea, siger Todd Boehly.

Ifølge den engelske journalist, Ben Jacobs, står den nye ejer, Todd Beohly, til at overtage posten som formand.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED
ANNONCE