Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
03:05:2021 22:13
Arsenal-legende støtter Arteta: Vil opnå store ting

Mikel Arteta har haft en svær sæson i Arsenal, men klubbens tidligere stjerne Santi Cazorla tror stadig på, at landsmanden får succes på Emirates


Efter en skuffende sæson ligger Arsenal med fire spillerunder igen helt nede på Premier Leagues niendeplads, og det ser dermed ud til, at den eneste vej til næste sæsons Champions Leauge-turnering er igennem Europa League. 

Her har The Gunners imidlertid tabt første semifinale 1-2 ude mod Villarreal, og der venter derfor en sand skæbnekamp på torsdag i returen.

De svingende resultater har givet anledning til stigende kritik af manager Mikel Arteta, men klubbens tidligere stjernespiller Santi Cazorla tror fuldt og fast på landsmanden. 

- Jeg mener, at han er den rette mand til at føre klubben fremad. Det er svært at følge en periode som Wengers. Klubben skal tilpasse sig en ny form for fodbold og en ny filosofi og og vision, udtaler han ifølge Goal. 

- Han (Arteta) har en klar ide om, hvordan han ønsker, at holdet skal spille. De er i semifinalen og gjorde det godt i FA Cuppen i sidste sæson.

- De har været ret ustabile, men man må give ham tid, og jeg tror, at de er overbevist om, at Mikel kan få meget ud af holdet og opnå store ting, tilføjer Cazorla.

Arsenal-Villarreal spilles på torsdag kl. 21.00.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED