AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
04:06:2020 14:10
Anerkendte Sky Italia: United har budt 600 millioner på Serie A-stjerne

Manchester United har ifølge Sky Italia budt på et af klubbens længevarende transfermål.


Manchester United har budt £71 millioner, svarende til knap 600 millioner kroner, på Kalidou Koulibaly. Det skriver anerkendte Sky Italia.

Napoli skulle dog forlange mere for den 28-årige stjerneforsvarer, selvom klubbens præsident, Aurelio de Laurentiis, har lagt op til, at Koulibaly kan forlade den syditalienske storklub denne sommer.

Der har været forlydender om, at Manchester United bød op mod £90 millioner på netop senegaleseren sidste sommer, men dengang lød salgsprisen på omkring £105.

Coronakrisen og et år mindre på sin kontrakt skulle dog betyde, at Napoli er klar til at sænke prisen nu, men ifølge Sky Italia kræver italienerne stadig omkring £89 millioner - så der er 18 millioner imellem de to klubber.

Andre medier har tidligere berettet, at Koulibaly er en af de fem forsvarere i verden, som Ole Gunnar Solskjær anser som verdensklasse sammen med blandt andre Virgil Van Dijk, Harry Maguire og Matthijs de Ligt.

Et bud på £71 millioner er nok til at gøre Koulibaly til den tredjedyreste forsvarer i verdenshistorien, mens £89 millioner vil gøre ham til den dyreste - og tangere Manchester Uniteds transferrekord; købet af Paul Pogba fra Juventus.

 

 

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED