AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
12:10:2018 10:30
ALLE PL-TRUPPERNES VÆRDI: Hvor mange milliarder er dit hold værd?

Premier League er den rigeste liga i verden, men hvilken klub har den mest værdifulde trup?


Premier League-klubberne bruger milliarder hvert evigt eneste sommertransfervindue, og det ses også klart og tydeligt på truppernes værdi, hvor næsten samtlige klubber har spillere løbende rundt på græstæppet for mere end én milliard danske kroner.

Men der er stor forskel på sidstepladsen Cardiff og førstepladsen, hvis trup er cirka ti gange mere værdifuld en oprykkerklubbens, hvis man skal tro tallene fra Transfermarkt. 

Transfermarkt samler og opdaterer løbende priserne på fodboldspillere, men husk på, at Transfermarkts tal ikke er eksakt videnskab og nødvendigvis afspejler, hvor meget en spiller reelt ender med at blive solgt for.  

Men nu til det store spørgsmål: Hvor meget er dit hold værd? - Tjek herunder! 

20. Cardiff - £84.83 millioner

Cardiff ligner en sikker nedrykker, men det er måske ikke så mærkværdigt, hvis spillertruppens samlede værdi har nogen betydning for sportslige resultater.

Angrebstrioen bestående af Bobby Reid, Josh Murphy og danske Kenneth Zohore er The Bluebirds mest værdifulde spillere, men ingen Cardiff-spillere har en estimeret værdi på mere end £10 millioner.

19. Huddersfield - £104.49 millioner

David Wagner og hans danske enklave overlevede stik mod oddsene nedrykning sidste sæson, men det ser ud til, at Huddersfield får svært ved at gentage den præstation i år.

Med til historien hører også, at klubben opererer med ét af de mindste budgetter i Premier League, og det afspejles også på spillernes erfaring og værdi. Terence Kongolo og Aaron Moy er ifølge transfermarkt klubbens mest værdifulde spillere til henholdsvis £13 og £9 millioner.

18. Watford-  £144,64 millioner

Transfersmarkts valuering af en række Watford-spillere såsom Doucoure (£13 millioner) er måske til den lave side, men efter salget af Richarlison har The Hornets ikke mange spillere, som på papiret burde indkassere klubben mange penge ved et eventuelt salg. Craigh Cathcart og Ben Foster, to udmærkede og stabile Premier League-spillere, er eksempelvis kun henholdsvis £3,1 og £2,7 millioner værd.

17. Bournemouth - £147,83 millioner

Eddie Howe og mandskab udretter mirakler weekend efter weekend i dette års Premier League, så spillere som Ryan Fraser, Callum Wilson og Joshua King kan næsten ikke undgå at stige i værdi, hvis The Cherries holder formen ved lige.

Det ændrer dog ikke på, at Bourmemouth-truppen set over hele linjen er meget lidt værd, hvilket umiddelbart er en endnu større cadeau til Eddie Howe og holdets flotte start på sæsonen.

16. Newcastle - £156,5 millioner

Rafael Benitez er ikke tilfreds med opbakningen fra ejer Mike Ashley på transferfronten, og det er måske forståeligt nok. Holdet præsterede langt over evne sidste sæson og placerede på en tiendeplads i tabellen, selvom holdet og spillerne på papiret ikke burde have leveret så flot en placering – hvis der da er en sammenhæng mellem spillerpris og spillerkvalitet.

15. Brighton - £159,3 millioner

Alireza Jahanbakshsh, som blev hentet i sommer, har endnu ikke startet en kamp for The Seagulls, men han er stadig Brightons mest værdifulde spiller ifølge Transfermarkt.

Paradoksalt nok er spillere som Glenn Murray og Dale Stephens, som modsat førnævnte iraner er uundværlige spillere for Brighton, kun værd henholdsvis £2,7 og £5,4 millioner.

14. Burnley - £163,58 millioner

Burnley er ikke et hold med mange store individuelle stjerner, men et hold der lever på kollektivet. Derfor er der overordnet set ikke stor forskel på værdien af Burnley-spillerne, men James Tarkowski, Jack Cork og Ben Gibson lister sig alle over en valuering på £13,5 millioner.

13. Wolverhampton - £172,35 millioner

Transfermarkts valuering af de enkelte trupper er bestemt ikke videnskab og behøver ikke afspejle, hvad en spiller reelt ender med at blive solgt for. Ruben Neves skulle ifølge Wolves-ejerne koste mere end £100 millioner, hvilket er markant mere end Transfermarkts værdi af £22,5 millioner.

Oprykkerne brugte mange penge i sommerens transfervindue på at forstærke truppen forud for Premier League, hvor de som bekendt har imponeret kamp efter kamp. Det afspejles dog endnu ikke i spillernes transferværdi, hvor eksempelvis Matt Doherty og Conor Coady kun er £5 millioner værd.

12. Crystal Palace - £193,73 millioner

Intet hold er mere afhængige af én enkelt spiller end Crystal Palace er af Wilfried Zaha, og det kan også ses på ivorianerens transferværdi på £27 millioner.

Det lyder måske ikke af alverden, men det er en meget større valuering end Christian Benteke på andenpladsen. Derudover trækker spillere som Max Meyer, Mamadou Sakho og Andros Townsend angiveligt også et ret stort beløb, skulle The Eagles vælge at sælge dem.

11. Fulham - £218, 25 millioner

Kun Liverpool og Chelsea brugte flere penge end Fulham i sommerens transfervindue, og det kan også ses på truppens samlede værdi.

Eksempelvis har Jean Michael Seri med en pris på £27 millioner trukket truppens samlede værdi gevaldigt i vejret, mens et stortalent som Ryan Sessegnon, der valueres til £31 millioner, også pynter.

10. Southampton - £237,24 millioner

Værdien havde uden tvivl været større, havde Southampton holdt på spillere som Virgil Van Dijk, Sadio Mané, Dejan Lovren og Adam Lallana, men Ryan Bertrand og Jannik Vestergaard gør alligevel, at The Saints tager tiendepladsen på listen over mest værdifulde Premier League-klubber.

9. West Ham - £256,95 millioner

West Ham har ikke været sky på transfermarkedet, hvor ejerne i den grad støttede holdets nye manager, Manuel Pellegrini.

To nye signings, Felipe Anderson og Issa Diop, er også blandt klubbens tre mest værdifulde signings sammen med Marko Arnautovic.

8. Leicester - £287,55 millioner

Harry Maguire er valueret til £40 millioner, men Manchester United var angiveligt tæt på at tilbyde The Foxes hele £60-70 millioner for den engelske midterforsvarer.

Derudover er spillere som Wilfried Ndidi også £22,5 millioner værd, mens James Maddison, som lige nu er valueret til £19,5 millioner, kun kan eksplodere i pris over de kommende sæsoner, sådan som den unge englænder spiller i øjeblikket.

7. Everton - £359,55 millioner

Everton plejer at være god for en placering i den bedre halvdel af Premier League-tabellen, så på den måde leverer holdet også nogenlunde efter sin værdi.

Richarlison og Jordan Pickford er de mest værdifulde Toffees-spillere til en værdi af £31,5 millioner.

6. Arsenal - £498,6 millioner

Arsene Wenger var i perioder ekstraordinært god til at finde kommende stjerner for få penge, men i nyere tid har det været ligeså meget hit and miss - og klubben har misset Champions League-fodbold.

Det har ikke gjort underværker for truppens samlede værdi, hvor eksempelvis Mesut Özil er meget mindre værd end tidligere. Til gengæld er Aubameyang og Lacazette med valueringer på £67,5 millioner og £54 millioner stadig store formuer værd, og sådan som Arsenal i øjeblikket leverer under Unai Emery, kan den pris velsagtens stige.

5. Tottenham - £747,45 millioner

Tottenham tjener ikke ligeså mange penge som rivalerne fra Arsenal, men spillerne på banen er sammenlagt mere værd ifølge Transfermarkt.

Særligt Christian Eriksen, Dele Alli og Harry Kane trækker op i truppens samlede pris, da de tre stjerner sammenlagt skulle være £297 millioner værd.

4. Chelsea - £766,58 millioner

Eden Hazard er The Blues dyreste spiller til en pris på £108 millioner, men hvor meget, han egentligt kommer til at koste, skulle Real Madrid købe ham, kan sagtens ende med at variere på grund af hans korte kontrakt med klubben.

Billig bliver han i hvert fald ikke, men det gør spillere som N'Golo Kante og Willian heller ikke, skulle Paris Saint-Germain eller Barcelona atter komme og udvise interesse i de to spillere.

3. Manchester United - £769 millioner

Når man har Premier Leagues tredjedyreste trup, er det selvfølgelig ikke acceptabelt at ligge på tiendepladsen i tabellen. Det er ikke desto mindre tilfældet for The Red Devils og Mourinho, som angiveligt ikke følte, han fik støtte nok på sommerens transfermarked fra klubben.

Pogba og Lukaku er klubbens dyreste spillere til henholdsvis £81 millioner og £90 millioner ifølge Transfermarkt, mens Alexis Sanchez og David de Gea skulle være £63 millioner værd.

2. Liverpool - £788,4

Liverpool har slået et par transferrekorder i nyere tid med købene af Van Dijk og Alisson, men klubben har samtidigt også lavet gode handler til få penge. Eksempelvis er Roberto Firmino nu £72 millioner værd, mens Mohamed Salah ifølge Transfermarkt burde koste hele £135 millioner.

1. Manchester City - £952,2 millioner

City slog rekord efter rekord sidste sæson, da Pep Guardiola førte de lyseblå til mesterskabet, men med til historien hører også, at klubben på papiret har den suverænt mest værdifulde trup i Premier League.

Det faktum er svært at se bort fra, men det er også vigtigt at pointere, at City har handlet godt; Spillere som Raheem Sterling, Leroy Sane og Kevin De Bruyne har eksempelvis set deres værdi eksplodere efter skiftet til Manchester City, så der er profit i vente, skulle klubben nogensinde beslutte sig for at sælge sine stjerner videre.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED