AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
31:12:2019 15:00
XI: Her er årtiets hold i Chelsea

Vi giver her vores bud på årtiets hold i Chelsea.


Årtiet er ved at rinde ud, og i den anledning har vi sat os for at udnævne årtiets hold i Chelsea.

The Blues har gennem perioden vundet tre engelske mesterskaber – i 2010, 2015 og 2017 – og en række verdensklassespillere har været på kontrakt.

Herunder følger de bedste spillere ud fra præstationerne i den blå trøje i dette årti.

Målmand: Petr Cech

Tjekken, der har hørt til blandt verdens allerbedste målmænd, mistede sin plads mellem stængerne i 2014/15-sæsonen, da en ung Thibaut Courtois kom til, men selvom belgieren også var god, nåede han ikke at være lige så god som Petr Cech. Han spillede blandt andet en hovedrolle i klubbens Champions League-triumf i 2012.

Højre back: Branislav Ivanovic

I en periode hørte serberen til blandt verdens bedste højre backs. Han var ikke altid elegant, men han var hamrende effektiv, når han buldrede frem i højre side. Han var samtidig utrolig solid i defensiven, mens han markerede sig med en række scoringer i modsatte ende af banen.

Midterforsvarer: Gary Cahill

Englænderens eftermæle er måske ikke det allerbedste, fordi han dalede gevaldigt i niveau i sin sidste tid i klubben. Men da han var bedst, dannede han sammen med John Terry et forrygende midterforsvar. Han nåede også at være anfører i klubben, og han gik uden tvivl forrest på banen.

Midterforsvarer: John Terry

Der hersker absolut ikke nogen tvivl om, at Chelsea-legenden skal have en plads på holdet. Han var en af verdens bedste midterforsvarer i starten af årtiet, og selvom han dalede i niveau, har han været klubbens bedste midterforsvarer i dette årti.

Venstre back: Cesar Azpilicueta

Gennem den seneste håndfuld år har spanieren været den mest stabile spiller i Chelsea. Han har haft et utroligt højt bundniveau, og han har både spillet på begge backs og i det centrale forsvar. På dette hold spiller han på venstre back, hvor han i starten af sin tid i klubben vippede Ashley Cole af pinden. Det alene er ganske imponerende.

Højre kant: Juan Mata

I de to hele sæsoner, spanieren havde i Chelsea, blev han kåret til årets spiller i klubben. Med 32 mål og 58 assists i 135 kampe forstår man godt hvorfor. Playmakeren var en fryd for øjet i sid tid hos the Blues, hvor han dog endte med at blive vraget af José Mourinho.

Artiklen fortsætter under billedet

Central midtbanespiller: Frank Lampard

Chelseas mest scorende spiller nogensinde er naturligvis selvskrevet på dette hold, selvom der har været mange fantastiske spillere på denne position i dette årti. Lampard bidrog ikke kun med mål. Han leverede også assists og var en flittig spiller i det defensive arbejde. Han var blandt andet anfører i Champions League-finalen i 2012.

Central midtbanespiller: N’Golo Kanté

Franskmanden har taget Chelsea med storm efter sit skifte fra Leicester. Gang på gang har han leveret på allerøverste niveau, og han regnes nu som en af verdens allerbedste midtbanespillere. I løbet af sin tid i London-klubben er han blandt andet blevet bedre til at score mål.

Venstre kant: Eden Hazard

Hullet efter belgieren er stadig ikke blevet udfyldt, og det er der ikke noget at sige til. Gennem sine år i klubben var kantspilleren en helt utrolig spiller, der i perioder var en sand enmandshær. Han er blevet kåret til Premier Leagues bedste spiller, og han hører til blandt verdens bedste spillere.

Angriber: Didier Drogba

Legende. Så simpelt kan Didier Drogba beskrives. Han scorede det afgørende mål i Champions League-finalen i 2012, og derudover har han leveret et hav af scoringer i diverse andre finaler for the Blues. Han vendte også tilbage efter et ophold i Kina, hvor han igen scorede vigtige mål.

Angriber: Diego Costa

Der bliver stadig snakket om angriberen i Chelsea-kredse, og det siger ikke så lidt. Han bombede mål ind i sin tid i klubben, inden han kom på kant med Antonio Conte og måtte skifte til Atlético Madrid. Modstanderne og deres fans hadede ham, men for Chelsea-fans var han en helt, og han betalte tilbage i form af mål.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED