AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
20:10:2019 16:53
Woodward: Glazer-familien bliver i United og vil vinde Premier League

Vice-ejeren Ed Woodward slår fast, at Glazer-familien ingen intentioner har om at forlade Manchester United og samtidig ikke stresser over klubbens nuværende situation.


Manchester United er i krise, hvilket til dels skyldes arbejdet på klubbens øverste etage.

Ed Woodward slår dog i et interview med Evening Standard fast, at Glazer-familien ikke har nogen intentioner om at forlade klubben og samtidig ikke stresser over, hvordan klubbens nuværende situation er - specielt i forhold til den omdiskuterede gæld.

- Enhver diskussion vi har er langsigtet, hvorfor de også har tænkt sig at blive. Gælden er ligeledes langsigtet og struktureret lignende med andre fodboldklubber. Det er et fast beløb i en fast periode, hvilket gør det forholdsvist billigt at betale, indleder Woodward i et sjældent interview.

Vice-ejeren forstår også godt fansenes generelle skepsis omkring klubben, men slår samtidig fast, at bestyrelsen har store ambitioner.

- Jeg forstår godt skepsissen, hvilket er en del af mit job. Vi er nødt til at gøre alt for at vinde Premier League igen - vi er ikke succesfulde, indtil vi gør dette. En anden plads er ikke nogen succes - det handler om titler.

Manchester United blev i maj 2005 opkøbt af forretningsmanden Malcolm Glazer og har været ejet af familien lige siden.

Malcolm Glazer afgik ved døden tilbage i 2014.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED