AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
21:10:2019 18:17
Woodward afslører ALT: Jeg står ikke for vores signings

Manchester United har investeret stort i deres måde at rekruttere nye spillere, afslører Ed Woodward i et stort interview.


Manchester United har investeret adskillige milliarder af kroner på nye spillere de seneste år, men de fleste indkøb har ikke været gode, hvis man spørger klubbens fans.

Under Ole Gunnar Solskjær har man foretaget nogle ændringer i måden at hente nye spillere på. 

Det fortæller klubbens direktør, Ed Woodward, og han beder om tålmodighed omkring deres nye investeringer.

- Vi har ændret vores struktur i måden at rekruttere på, og derfor ser det anderledes ud nu, end det gjorde for få år siden. Vi har investeret en del, og vi har en tro på, at den fungerer, siger Woodward til United We Stand.

- Sommeren er et godt bevis på ændringerne, men vi kan først vurdere det efter et stykke tid. Vi har fået flere scouts, hvor vi er steget fra 12 til 60. Det inkluderer også akademiscouts, og det betyder, at vi kan reagere hurtigere, når det opstår noget. 

- Vi har også investeret stort i vores software system. Vi så på vores team omkring data og videoanalyse, og vi indså, at vi var nødsaget til at investere der, og vi har nu tre-fire gange så mange ressourcer.

- Vi har også udviklet 'chief scout'-rollen og tilføjet flere personer, som kan se kampe live og anbefale spillere. Dette setup var ikke helt optimalt, og jeg glemmer aldrig David Moyes, da han spurgte, hvorfor de ikke anbefalede spillere til ham.

- Manageren har veto-ret på en spiller. Vi ville aldrig hente en spiller, som manager ikke vil have, men vi mener også, at rekrutteringsteamet, som er fodboldeksperter, skal have veto-ret. Manageren sætter sig ned i september og fortæller eksperterne, hvilke positioner han vil styrke samt hvilken karakter spilleren skal have.

- Det tidligere system var ikke sat ordenligt op. Vi må også erkende og sige, at rekrutteringssystemet ikke har været det bedste de seneste år.

- Vi har brug for de rette typer. Daniel James fik betegnelse 'YA' - en ung spiller, der kunne ramme et A-niveau. Vi fulgte ham i tre år, og han var på vores radar, før handlen om et skifte til Leeds gik i vasken.

- Jeg har ingen interesse i at have magten. Jeg uddelegerer, så meget jeg kan. Jeg laver ikke dag-til-dag-beslutninger. Jeg involverer mig ikke i rekrutteringen, som folk tror. Der er en myte om, at jeg ser på Youtube og vælger spillere. Det gør jeg ikke. Det er en kunst at have øje for talent. Det har jeg ingen interesse i. Jeg er interesseret i at have en disciplineret proces, fordi når man bruger mange penge på spillere, skal man have flere rigtige end forkerte. Jeg involverer mig, når det gælder det økonomiske, lyder det fra Woodward.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED