AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
14:08:2020 12:20
Willian er i hus: Nu arbejder Arsenal på disse fire signings

Football London skriver, at Arsenals aktivitet på sommerens transfermarked først lige er begyndt.


Arsenal kunne fredag formiddag annoncere klubbens første større sommersigning i form af 32-årige Willian på en fri transfer.

Udmeldingen var længe ventet, og nu, da den er officiel, erfarer Football London, at Arsenal retter sit fokus mod at forstærke andre områder af Mikel Artetas trup. Klubbens aktivitet på transfermarkedet er kun lige begyndt, og der arbejdes på op mod fire andre transfers.

Engelsk og spansk presse har længe været i konsensus om, at Thomas Partey var Arsenals toptransfermål denne sommer. Det er uændret, men Atletico Madrid fortsætter med at kræve hele ghaneserens frikøbsklausul på £45 millioner.

Derfor skulle Arsenal nu have henvendt sig til AS Roma omkring muligheden for at signe 23-årige Amadou Diawara i stedet. Det skriver både Gazzetta dello Sport og The Telegraph. En mulig byttehandel involverende Lucas Torreira er blevet luftet.

Samtidigt håber The Gunners på måske at gentage successen med Willian og signe endnu en spiller på en fri transfer. Den 21-årige franske U21-landsholdsspiller Malang Sarr havde kontraktudløb med Nice tidligere på sommeren, og han modtager i øjeblikket tilbud fra adskillige klubber Europa Rundt - heriblandt Arsenal.

Alternativt har Londonklubben også udtrykt interesse i at signe Gabriel Magalhaes fra Lille, men den 22-årige brasilianske midterforsvarer har angiveligt en Gentleman-aftale med Napoli om et skifte til den syditalienske storklub - såfremt klubben kan blive enige med Lille om en pris.

Hvis ikke, står både Arsenal og Manchester United klar i kulissen.

Sidst, men ikke mindst, håber Arsenal også på at kunne forlænge Dani Ceballos' lejeophold, men det store gennembrud i forhandlingerne med Real Madrid mangler endnu.

 

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED