AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
10:11:2019 08:55
Wenger må vente: Bayern-vikar fortsætter på ubestemt tid

Den tidligere Arsenal-manager Arsene Wenger må ruste sig med tålmodighed, da Bayern München har valgt at give vikaren Hansi Flick flere kampe i spidsen for klubben.


Der har den seneste tid været en del forvirring omkring Arsene Wenger og det ledige trænerjob i Bayern München. 

Først blev franskmanden nævnt som et varmt emne til jobbet, men efterfølgende kom det frem, at tyskerne ikke havde nogen interesse i at ansætte ham. Dagen efter kunne Wenger dog fortælle, at han skulle snakke med klubbens ledelse i næste uge, men nu er der igen sket en udvikling i sagen. 

Bayern München har således besluttet sig for at lade den midlertidige træner, Hansi Flick, fortsætte på ubestemt tid, efter han førte holdet til en knusende 4-0-sejr over Borussia Dortmund. Det bekræfter klubbens direktør, Karl-Heinz Rummenigge: 

- Vi vil indtil videre fortsætte med Flick. Jeg har respekt for Arsene, og jeg vil ringe til ham for at forklare situationen, udtaler Rummenigge ifølge Goal. 

Bayern-direktøren afviser dermed ikke, at Wenger kan overtage jobbet på et tidspunkt, men franskmanden må altså væbne sig med tålmodighed. 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED