AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
04:08:2020 14:59
Vestergaard-konkurrent forlænger med Southampton frem til 2024

Forsvarsspilleren Jake Vokins har forlænget med Southampton frem til sommeren 2024.


Danske Jannik Vestergaard kæmper stadig en brag kamp med at vælte Jack Stephens og Jan Bednarek af pinden i Southampton-forsvaret, og nu kommer der endda mere konkurrence i fremtiden.

Foruden Valladolid-forsvareren Mohammed Salisu, der forventes at skrive under med klubben i den nærmeste fremtid, så har det 20-årige forsvarstalent Jake Vokins tilmed underskrevet en fire-årig kontrakt med Southampton.

Vokins er et produkt af klubbens eget akademi og blev i den forgangende sæson hevet op på førsteholdet, hvor han blev tildelt to startpladser i cup-regi og én i Premier League.

Stopperen scorede tilmed, da han tilbage i januar var med i The Saints 2-0 sejr over Huddersfield i FA Cup'en.

Trods den hidtil knappe spilletid, forventes Vokins at få en større rolle i fremtiden. 

I forbindelse med kontraktforlængelsen udtaler hans træner Ralph Hasenhüttl, at han begejstret over, at se Vokins forlænge, da han er en vigtig del af klubbens filosofi og fremtid. Han roser tilføjende forsvarerens udvikling i løbet af sæsonen.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED