AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
04:12:2019 16:38
Vent en uge: Arsenal kan få toptræner uden at betale en krone

En trænerfyring i Napoli kan være en fremstrakt hånd til Arsenal i klubbens jagt på en ny manager.


Arsenal skal bare vente en uge.

Noget tyder i hvert fald på, at the Gunners kan snuppe Carlo Ancelotti helt uden at skulle betale Napoli en kompensation, hvis London-klubben venter lidt endnu.

For ifølge Radio Marte har Napolis præsident allerede besluttet sig for at fyre Carlo Ancelotti den 10. december efter klubbens sidste Champions League-gruppekamp mod Genk.

Skulle det blive tilfældet, kan Arsenal skrive kontrakt med den tidligere Chelsea-manager, men alligevel kan det vise sig at blive problematisk at få den rutinerede italiener til klubben som permanent afløser for Unai Emery.

Tidligere denne uge kunne Daily Mail nemlig fortælle, at the Gunners ikke har mulighed for at tilbyde en stor løn til en ny manager, og det skal angiveligt forhindre klubben i at få fingrene i et stort navn som Carlo Ancelotti.

Allerede kort tid efter fyringen af Unai Emery gik rygterne i gang om, at Arsenal var interesseret i den nuværende Napoli-træner.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED