AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
21:05:2019 09:26
Udmelding fra Arsenal: Det kan tilhængerne forvente på transfermarkedet

Klubbens administrerende direktør har åbnet op for, hvad Arsenal kommer til at foretage sig på sommerens transfermarked.


Vi advarer mod "direktør-sprog",  men Arsenal kommer til at lave "effektive" tilføjelser til spillertruppen denne sommer.   Det beretter klubbens administrerende direktør, Vinai Venkatesham,  overfor klubbens egen hjemmeside.

Arsene Wenger var kendt for at have et godt øje for den gode handel,  og eftersom Unai Emerys transferbudget bliver relativt beskedent,  skal den spanske træner også være på udkig efter value for money-signings.

-  Vi bliver nødt til fortsat at kigge på vores lønudgifter.   Det er velkendt, at vi har en stor lønudgift, hvilket er en god ting. Det demonstrerer vores finansielle styrke, hvilket er vigtigt for vores succes, fortæller Vinai Venkatesham.

- Men vi bliver nødt til at bruge vores transferbudget så effektivt som overhovedet muligt, så det handler om, at vi skal være fornuftige.

Arsenal havde held med at hente adskillige spillere sidste sommer for relativt lave beløb,  og de har denne sæson udviklet sig til at blive profiler for Unai Emerys mandskab.  Derfor er det den samme type signings, klubben eftertragter denne sommer.

- Når vi kigger tilbage på sidste sommer, hentede vi Leno, Guendouzi, Torreira, Sokratis og andre, og vi synes, de har haft stor gennemslagskraft, fortæller klubbens direktør.

- Vi tror, at disse spillere og mange andre kan gøre et endnu større indtryk næste sæson.

Adskillige ret pålidelige kilder såsom David Ornstein fra BBC har tidligere fortalt, at Arsenal har et transferbudget på £40 millioner uden Champions League-deltagelse.  Det kan øges med spillersalg og en eventuel finalesejr i Europa League,  hvilket Venkatesham også bekræfter.

- Vi skal sikre os, at når vi sælger spillere,  så får vi også den maksimale værdi ud af det,  for alle de penge,  vi tjener på den måde,  bliver geninvesteret i holdet,  fortæller klubdirektøren.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED