AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
10:01:2019 14:41
Ud med Morata: Her er tre angribere Chelsea bør kigge på

Àlvaro Morata ligner ikke en mand med en fremtid i Chelsea, og derfor skal the Blues på udkig efter en ny frontløber, der kan score de mål, som klubben har manglet siden Diego Costas farvel. PLBOLD.dk kommer her med tre bud på en fremtidig angriber for Chelsea.


Det startede så godt for Àlvaro Morata, men i lang tid er det gået rigtig skidt for den spanske angriber, ser ud til at spille helt uden selvtillid. Nu er han formentlig på vej til at forlade Chelsea senest til sommer.

Det efterlader den engelske storklub med en udfordring, for klasseangribere hænger ikke på træerne, og de er samtidig rigtig dyre. Chelsea har dog mange penge, og bør kunne betale en stor sum for at løse klubbens største problem.

PLBOLD.dk kommer her med tre bud på angribere, som Chelsea bør kigge på som den nye målscorer.

Den kortsigtede løsning

I medierne skrives der adskillige spalter om Gonzalo Higuaín i øjeblikket, og det kan godt se ud til, at Maurizio Sarri meget gerne vil genforenes med den argentinske angriber, som han også arbejdede med i Napoli. Her scorede den 31-årige skarpretter mange mål, men dengang blev han regnet blandt verdens bedste frontløbere. Det gør han på ingen måde længere. Han er blevet langsommere, og han finder ikke målet med samme hyppighed som tidligere i sin karriere. Hvis han ender med at skifte til Chelsea, er der ingen tvivl om, at det er en kortsigtet løsning for the Blues, som næppe vil tegne en lang kontrakt på grund af klubbens politik med spillere, der har fundet 30 år.

Den dyre løsning

Hvis Chelsea kan vælge frit på alle hylder, er Mauro Icardi måske den spiller, som vil være bedst for klubben. Den 25-årige angriber har i en del sæsoner efterhånden bevist, at han er en fantastisk målscorer, og Chelsea vil nærmest være garanteret mål, hvis Inter kan lokkes til at sælge. Det kan Inter måske – det bliver bare voldsomt dyrt. Han har kontrakt til 2021, og selvom et nyt kontraktudspil fra Inter har været meget utilfredsstillende, vil Mauro Icardi næppe blive solgt for under 750 millioner kroner – og muligvis også tæt på en milliard kroner. Det er tvivlsomt, om Chelsea vil eller kan betale den slags penge, men han vil uden tvivl være enhver krone værd.

Den bedste løsning

Forleden kunne RB Leipzig fortælle, at klubben agter at sælge Timo Werner senest til sommer, hvis den tyske angriber ikke er villig til at forlænge sin kontrakt med Bundesliga-klubben. Den nuværende kontrakt udløber i sommeren 2020, og dermed bør prisen for den hurtige skarpretter ikke være enorm høj. Han har også bevist, at han kan score mål, og han har stadig et uforløst potentiale. At klubber som Bayern München og Liverpool også meldes interesseret i den tyske landsholdsspiller bevidner blot, at han er en forrygende spiller. Ser man ud fra kvaliteter og pris vil han være den bedste løsning for Chelsea på nuværende tidspunkt.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED