Arsenal FCAston Villa FCBrentfordBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
26:06:2022 09:39
Tre kæmpe navne kan være på vej til Chelsea: Ny ejer spiller hovedrolle

Chelsea begynder at røre på sig, og klubbens nye ejer spiller en stor rolle i forhold til transfers.


Todd Boehly har ikke bare købt Chelsea for at kigge på. Han har nemlig tænkt sig at være meget involveret i klubbens transferplaner denne sommer, og derfor er han begyndt sin rundtur i Europa for at snakke med de rette personer.

Han har allerede holdt møde med Cristiano Ronaldos agent Jorge Mendes i Portugal, og Boehly fortsætter sin charmeoffensiv for at give Thomas Tuchel et konkurrencedygtigt hold til næste sæson.

The Telegraph har allerede skrevet om, hvordan op mod 1,7 milliarder kroner er blevet øremærket til at købe nye spillere for, og nu kan Daily Mail sætte lidt flere ord på Chelseas transferplaner.

For i første omgang kigger man i Chelsea på at styrke offensiven, og der har været en masse snak om både Raheem Sterling og Ousmane Dembélé. Ifølge Daily Mail går The Blues efter at hente begge spillere til klubben.

Derudover skal defensiven styrkes, og eftersom det nu synes mest sandsynligt, at Jules Koundé skifter til Barcelona, retter Todd Boehly i stedet opmærksomheden mod Juventus’ hollandske stopper, Matthijs de Ligt.

At Boehly mener det seriøst, kan der vist ikke være tvivl om, og han kender allerede til en aggressiv transferstrategi fra sin tid hos baseball-holdet LA Dodgers.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED
ANNONCE