AFC BournemouthArsenal FCBrighton & Hove AlbionBurnleyCardiff City FCChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCHuddersfield TownLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
10:09:2018 22:10
Tre grunde: Derfor skal Emery droppe Granit Xhaka

Den engelske journalist Tom Dunstan giver sine bud på, hvorfor Granit Xhaka ikke længere skal være i startopstillingen hos Arsenal.


Den nye Premier League-sæson har kun været i gang i få uger, men allerede nu har Arsenal-spilleren Granit Xhaka været udsat for hård kritik af klubbens fans. Schweizeren er startet sæsonen med tre gule kort og en masse fejl og kritikken ser derfor ud til at være nået sit højeste.

Allerede i sæsonpræmieren blev Xhaka taget ud i pausen og med indkøb af to nye folk til midtbanen skal Arsenal-manager Unai Emery overveje sine muligheder. Den engelske journalist Tom Dunstan, som skriver for 101greatgoals.com har brugt landsholdspausen til at finde tre grunde på, hvorfor Unai Emery burde droppe den schweisiske landsholdsspiller:

1. grund - Lucas Torreira

Den urugayanske midtbanespiller leverede fornemme præstationer under sommerens VM i Rusland og skiftede efterfølgende til Arsenal for £26m. Det hele kulminerede efter en forrygende sæson i Serie A for den 22-årige midtbanespiller. 

I sidste sæson vandt han flere tackling (198) og lavede flere erobringer (158) end nogen anden i Italien. Også i Premier League har han allerede vist prøver på sine evner. Senest imod Cardiff, hvor han havde 33 boldberøringer og gennemførte 26 a 26 afleveringer, ligesom han vandt alle sine tacklinger og lavede en assist til Lacazette.

Og alt dette på kun 20 minutter.

2. grund - Granit Xhakas disciplinære rekord

En ny sæson, men den samme Granit Xhaka. 

Den schweiziske landsholdsspiller har måske svært ved at leve op til sit prisskilt på £35m, men det forhindre ham ikke i at fortsætte sin disciplinære rekord. Med tre gule kort i sæsonens første fire kampe fortsætter Granit Xhaka nemlig, hvor han slap i sidste sæson.

3. grund - Manglende tillid fra klubbens fans

Selvom Arsenal har gjort meget for at bevare troen på Granit Xhaka, siden han kom til klubben i 2015, er klubbens fans efterhånden ved at have mistet den tro. Flere gange i denne sæson har de givet udtryk for, at Unai Emery burde bruge Lucas Torreira i stedet for den schweisiske landsholdsspiller.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED