Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
16:02:2021 18:11
Tottenham-tilhængere giver spillerne skylden for dårlige resultater

Flere Tottenham-sæsonkortholdere har fortalt, hvad de tænker om situationen i klubben.


En aktuel niendeplads er ikke tilfredsstillende for Tottenham og især ikke klubbens fans.

Det kommer i den grad til udtryk efter nogle interviews, som London Evening Standard har lavet med flere af klubbens sæsonkortholdere, som i denne sæson har måtte se kampene fra eget hjem.

De giver både skylden til spillerne og José Mourinho, som ifølge den ene sæsonkortholder ikke passer til Tottenham.

70-årige Philip Spencer

- I bund og grund giver jeg spillerne skylden. Det er svært at give Levy (Tottenhams bestyrelsesformand, red.), men vi har mange rigtig dårlige spillere i truppen, og det har vi haft noget tid. Sådan var det under Pochettino, og sådan er det under Mourinho.

- Jeg har faktisk rigtig ondt af Mourinho. Han har aldrig stået i spidsen for sådan et dårligt hold før.

 

Joel Romaner på 48

- Jeg har nået det punkt, hvor jeg aldrig har været mere uengageret. Jeg giver bestyrelsen skylden for at prioritere stadionet over holdet. Jeg giver bestyrelsen skylden for ikke at bakke op om Pochettino, som var det bedste for Spurs siden Keith Burkinshaw.

- For det andet er der Mourinho. Jeg sov ikke den nat, han blev ansat. Jeg var så ængstelig, fordi jeg kunne se, det ville ende i tårer. Jeg har aldrig givet ham en chance.

 

19-årige Jessy Giller

- Jeg nyder det ikke i øjeblikket. Da José kom til, var jeg ikke glad, fordi jeg ikke kan lide måden, han spiller på, og jeg kan ikke lide ham som manager. Jeg mener bare ikke, at Tottenham og José passer sammen.

 

Oliver Wilson på 18

- Personligt giver jeg spillerne skylden. Bare fordi fansene ikke er der, har de ikke incitament til at præstere. Jeg mener, at de er gode nok og i stand til at vinde trofæer. Jeg mener bare ikke, at de yder indsatsen for manageren og fansene.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED