AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
02:06:2020 07:59
Tirsdagens transferrygter: Chelsea laver to kæmpesignings denne sommer

Chelsea-fansene skal ikke forvente endnu et stille transfervindue.


Roman Abramovich er klar til at finansiere to store transfers for Chelsea denne sommer, og Leicesters Ben Chilwell bliver med stor sandsynlighed den ene, selvom han før coronakrisen var værdisat til omkring £85 millioner. Kai Havertz, Jadon Sancho, Timo Werner og Moussa Dembele er en række af klubbens andre dyre transfermål - The Athletic

Og The Blues skulle nu overveje at sætte en charmeoffensiv ind overfor Timo Werner fra RB Leipzig, hvis den tyske angriber indikerer, at han er åben for at skifte. Liverpool har længe været storfavoritter, men skulle ikke ønske at aktivere angriberens frikøbsklausul - ESPN

Manchester United har identificeret Raheem Sterling som et transfermål, skulle Manchester City opleve en stor spillerflugt, hvis klubbens toårige karantæne fra europæiske klubturneringer ikke bliver ændret hos Den Internationale Sportsdomstol denne måned - The Independent

Spillere som Jack Grealish, Jadon Sancho, Dayot Upamecano og Kalidou Koulibaly står også på Manchester Uniteds liste over transfermål af høj prioritet, mens Declan Rice og Raul Jimenez har lavere prioritet i øjeblikket - The Independent 

Arsenal er klar til at tilbyde David Luiz en ny aftale, men det kræver, at brasilianeren går ned i løn - Daily Mirror

Inter ønsker at erstatte Lautaro Martinez, som med stor sandsynlighed bliver solgt til FC Barcelona, med Alexandre Lacazette - Mundo Deportivo

Lionel Messi havde en klausul, der gjorde det muligt for Barcelona-stjernen at forlade Camp Nou på en fri transfer denne sommer, men klausulen er nu udløbet - London Evening Standard

Steven Gerrard og Rangers udviser interesse i at leje Liverpool-talentet Rhian Brewster næste sæson - Football Insider

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED