Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
03:05:2021 08:38
Tidslinje: Sådan fik vrede United-fans aflyst storkamp

Her har vi sammensat en tidslinje over forløbet søndag, hvor mange vrede Manchester United demonstrerede mod klubbens ejere, brød ind på Old Trafford og fik udsat storkampen mod Liverpool.


14.00: Manchester United-fans stimler sammen uden for Old Trafford, mens en anden gruppe begynder at protestere ved Lowry Hotel, hvor Manchester United-truppen opholdt sig inden kampen.

15.00: Der affyres fyrværkeri uden for Old Trafford, der tilsyneladende fungerer som et startskud til invaderingen af klubbens stadion. Fans begynder at gå mod München-tunellen.

15.30: Fansene bryder ind på Old Trafford, og der affyres igen fyrværkeri og romerlys. En fan ses også vifte med et af hjørneflagene, mens en anden ses score et saksespark foran Stretford End.

16.00: Old Trafford er i lockdown, og hvis kampen skal spilles, skal skader på banen udbedres.

16.30: Premier League offentliggører startopstillingerne til kampen, selvom det er uvist, hvorvidt kampen skal spilles. Der ses stadig fans på den øverste del af stadion, men banen er ryddet for tilskuere. En lille gruppe er angiveligt nået ind i omklædningsrummene, hvorfor der kan være et brud på Covid-19. Det var blandt andet med til at få kampen udsat. Læs mere her.

17.25: Premier League meddeler, at kampen udskydes – men at det er uvist til hvornår.

18.40: Det bekræftes, at kampen bliver udsat. Manchester United udsender et statement, hvor klubben accepterer, at det fansenes ret at protestere fredsfyldt. Klubben er dog ikke tilfreds med, at andre fans, personalet og politiet er kommet ud for fare.

18.50: Premier League kalder udskydelsen for en kollektiv beslutning. Liverpool er enig i udsættelsen - læs mere om det her.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED