Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
08:03:2021 08:04
Tidl. profil har insiderviden: Her er de fire navne på Liverpools transferliste

Stan Collymore påstår, han kan nævne navnene på fire spillere, som Liverpool har stående på sin transferliste.


Liverpool befinder sig i øjeblikket på en skuffende syvendeplads oven på søndagens sjette nederlag i træk på Anfield, og der er nu reelle spekulationer om, hvorvidt Jürgen Klopp risikerer at blive fyret.

Det virker dog stadig urealistisk. At klubben giver spillertruppen en stor overhaling til sommer gør dog ikke, hvis ressourcerne er til det, og Stan Collymore påstår, at han kender til fire af navnene på klubbens transferliste.

De bliver særligt aktuelle, skulle The Reds vælge at sælge enten Mohamed Salah, Roberto Firmino eller Sadio Mané.

- Liverpool har en fronttrio, som har vundet det hele og måske ønsker et skifte til Real Madrid, Bayern München eller Juventus for udfordringens skyld. Derfor må man ikke negligere den hvisken, der kommer fra Anfield, om en større udrensning i truppen til sommer, skriver Collymore på sin Twitter-profil.

- Erling Håland, Jack Grealish, Ansu Fati og Myron Boadu - en række hollandske trænere, jeg kender, elsker ham - er alle navne, som står på klubbens transferliste.

Ser man bort fra Boadu, der er en 20-årig hollandsk angriber for AZ Alkmaar, er det alle store navne med store prisskilte. Spørgsmålet er, om Liverpool-ejerne FSG kan og vil investere så stort til sommer, når vi står midt i en coronapandemi. Særligt hvis Liverpool skulle misse en top fire-placering og dermed Champions League.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED