AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
08:12:2019 15:28
Tidl. bestyrelsesmedlem: Saudiarabisk kongefamilie har budt 35 mia. på United

Michael Knighton siger, at Glazer-familien angiveligt er blevet tilbudt £4 milliarder for at sælge Manchester United.


Mængden af penge i fodbold er eksploderet gennem de seneste 30 år, og nu skulle den saudiarabiske kongefamilie have budt £4 milliarder - eller 35 milliarder kroner -  på Manchester United.

Det fortæller klubbens tidligere bestyrelsesmedlem Michael Knighton, der i starten af 1990'erne var tæt på at købe The Red Devils for kun £10 millioner.

- Mine kontakter fortæller mig, at der er et bud på klubben fra Saudi-Arabien på £4 milliarder, siger Knighton til Daily Mirror.

- Glazer-familien har sagt, at klubben ikke er til salg, men formår man ikke at stable et hold på benene, der kan vinde Premier League og Champions League inden for de næste to år, så vil de angiveligt overveje tilbuddet på ny.

Rigmanden Knighton, 68, der egentligt er uddannet skolelærer, men selv har skabt sig sin formue efterfølgende, ville dog aldrig være gået med til at sælge klubben for £4 milliarder, hvis han stod i spidsen for klubben.

- Ejede jeg United, ville jeg ikke sælge for mindre end £10 milliarder, siger Knighton, der som sagt var ekstremt tæt på at købe klubben for snart 30 år siden.

Desværre for Knighton - og dem som ikke holder af Glazer-familien - faldt aftalen til jorden efter at medierne blev involveret, selvom Knighton havde skrevet under på en kontrakt med klubbens daværende bestyrelsesformand Martin Edwards.

Det er noget, Knighton stadig begræder i dag.

- Det er mit livs største fejltagelse, at jeg ikke fik fulgt den handel til dørs, siger Knighton.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED