AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
14:11:2019 10:33
Strid i Arsenal: Direktør nægter at hyre klublegende

Der er angiveligt interne stridigheder i Arsenal over den potentielle ansættelse af klublegenden David O'Leary.


Arsenals bestyrelsesformand Sir Chips Keswick og klubbens fodbolddirektør Raul Sanllehi er angiveligt i clinch over, hvorvidt man bør hyre klublegenden David O' Leary. Det skriver Daily Mail i torsdagens avis.

Keswick skulle være ivrig efter at hyre O'Leary til at rådgive klubbens bestyrelse om fodbold-relaterede emner, men Sanllehi skulle have sat foden i jorden og blokeret for ansættelsen.

Det skyldes angiveligt, at spanieren, der denne sommer hyrede Edu som sportsdirektør, ikke føler, at der er behov for at hyre O' Leary.

Den tidligere Arsenal-spiller, der tjente klubben i 19 år som spiller, er i øjeblikket ambassadør for Arsenal og har tætte forbindelser til en række ledende figurer i klubben - heriblandt Sir Chips Keswick.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED