AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
21:09:2019 20:49
Spurs-tilhængere raser efter nederlag: Pochettinos fremtid bør overvejes

Tottenham tabte lørdag middag med 2-1 til Leicester, selvom Harry Kane ellers bragte Spurs foran i første halvleg.


Tottenham har været skidt kørende i 2019. I foråret fik Spurs ikke mange point på kontoen og i denne sæson er klubben også kommet slingrende fra land. De svingende resultater har betydet, at flere af klubbens fans er ved at tvivle på projektet under manager Mauricio Pochettino.

I sidste weekend spillede Tottenham forrygende mod Crystal Palace, men i midtugen smed holdet en føring på 2-0 mod Olympiakos i Champions League.

Lørdag middag skulle Tottenham forsøge at hente tre point på udebane mod Leicester, og holdets topscorer Harry Kane gav også Spurs en god start på opgøret, da han i første halvleg bragte klubben i front. I anden halvleg fik Leicester dog vendt kampen på hovedet og endte med at vinde 2-1.

Det har efterfølgende fået flere Tottenham-tilhængere til at reagere på det sociale medie Twitter. De fleste retter især sigtet mod klubbens manager Mauricio Pochettino.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED