AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
05:12:2019 19:16
Sprogforskrækkede: Bayern trækker sin interesse i Pochettino

Sport Bild skriver torsdag aften, at Bayern München ikke længere anser Mauricio Pochettino som en kandidat til klubbens trænersæde.


Bayern Münchens midlertidige manager Hansi Flick har fået sig én konkurrent mindre til posten som permanent træner for de tyske mestre. Mauricio Pochettino er nemlig ikke længere en kandidat til jobbet.

Det skriver Sport Bild torsdag aften.

Pochettino har været på radaren for den tyske storklub, hvor særligt klubbens sportsdirektør Hasan Salihamidzic skulle have været stor fortaler for at hyre argentineren.

Men han er ikke den eneste leder i Bayern, der har noget at skulle have sagt, og i ledelsen skulle der angiveligt være enighed om, at klubbens næste træner skal kunne snakke tysk på højt plan.

Det kriterium skulle mere eller mindre udelukke den tidligere Tottenham-træner.  Derudover skulle Bayern-ledelsen også føle, at Pochettino aldrig for alvor udviklede en klar fodboldfilosofi gennem sine fem år for Londonklubben.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED