AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
24:01:2020 11:35
Solskjær: Klopp fik fire år - giv mig mere tid

Manchester United-træneren beder fansene om at være tålmodige.


Resultatmæssigt er Manchester United presset, men Ole Gunnar Solskjær skulle ifølge flere engelske medier og eget udsagn være sikret som træner for The Red Devils.

Og til fredagens pressemøde opfordrede nordmanden klubbens tilhængere til at være tålmodige i forhold til genopbygningen af klubben,  som han drager paralleller til Jürgen Klopp genrejsning af Liverpool.

- Vi skal gøre tingene på vores egen måde. Man kan se, at andre hold har gjort det godt. Klopp brugte fire år på at bygge sit hold, og de gør det godt nu, siger Solskjær.

- Jeg har sagt det mange gange; Der er ikke noget, der hurtigt fikser det hele.

Manchester United skulle fortsat arbejde på at skaffe en eller to nye signings i dette transfervindue, bekræfter Solskjær, men han mener ikke, at man kan investere sig ud af klubbens problemer.

- Vi kommer ikke til at hente otte eller ti spillere i et transfervindue. Vi har kun haft et ordentligt transfervindue sidste sommer,  for januarvinduet er besværligt. Men vi forsøger at gøre noget, siger nordmanden.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED