AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
12:01:2020 20:18
Solskjær beder fans om sammenhold efter Woodward-protester

United-træner Ole Gunnar Solskjær følte lørdag nødt til at sætte et par ord på situationen mellem klubbens fans og næstformanden Ed Woodward.


Manchester United vandt lørdag i overbevisende stil 4-0 over oprykkerne fra Norwich, men det var ikke nok til at få klubbens egne fans til at afblæse protester mod klubbens næstformand og administrerende direktør Ed Woodward.

Woodward fører tilsyn med Uniteds økonomiske aktiviteter og har for eksempel det sidste ord med transfers og træner-ansættelser, hvilket fansene i et godt stykke tid har været utilfredse med rigmandens evne til.

Efter gårsdagens kamp blev den pressede United-træner Ole Gunnar Solskjær spurgt ind til, om han opfangede protesterne, hvilket han ikke kunne afvise.

- Ja, jeg lagde mære til det, indledte normanden.

- Som klub er vi nødt til at holde sammen og være en enhed. Vi er en familie, og alt jeg kan sige fra min tid her er, at ejerne og Ed altid har støttet mig. De har min ryg, så vi er nødt til at holde sammen og gøre vores bedste.

Solskjær lovede tilføjende fansene, at klubben er på vej på rette spor.

- Fansene må stole på mig, når jeg siger, at jeg føler, at vi gør en masse gode ting bag kameraerne, og at vi er på vej i den rigtige retning. Man så attituden, arbejdsiveren og passionen i dag (mod Norwich red.), hvilket er kernen for en gruppe, der vil forbedre sig.

Manchester United ligger i skrivende stund på en 5. plads med 34 point efter 22 spillerunder.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED