AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
14:02:2020 13:37
Sød musik for United: Begge klubbens toptransfermål ønsker skifte

James Maddison vil selv til Manchester United, skriver Manchester Evening News.


Flere medier skrev i starten af vinterpausen, at Leicester håbede på at kunne annoncere, at man var nået til enighed med James Maddison om en ny kontrakt.

Det kan endnu nås, men det er ikke sket endnu, og denne fredag kommer Manchester Evening News (M.E.N) med en mulig forklaring på hvorfor.

Maddison, 23, der længe har været øremærket af Manchester United, ønsker nemlig et skifte til Old Trafford.

Kilder tæt på spilleren fortæller til lokalmediet, at Maddison "ville have spillet for Manchester United allerede for flere år siden, hvis han selv havde haft valget".

Det kommer i kølvandet på, at M.E.N. torsdag kunne berette, at et andet transfermål, Jack Grealish, og allerede havde fortalt sine venner, at han havde besluttet sig for at skifte til Manchester United.

The Red Devils er nemlig efter begge de engelske playmakers, men signer næppe dem begge til sommer, da de umiddelbart ikke er kompatible på banen samtidigt.

Grealish har angiveligt en frikøbsklausul på £45 millioner og ligner den billigste løsning, da Leicester næppe vil sælge Maddison for mindre, end hvad man solgte Harry Maguire for sidste sommer -  og det gælder nok uanset, om Maddison forlænger sin kontrakt eller ej.

Omvendt kan man sige, at Manchester United nu står med et luksusproblem på hænderne, da to af klubbens toptransfermål forud for sommeren begge skulle ønske et skifte til Old Trafford.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED