AFC BournemouthArsenal FCBrighton & Hove AlbionBurnleyCardiff City FCChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCHuddersfield TownLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
10:07:2018 14:16
Smuk gestus: United inviterer thailandsk klub til Old Trafford

Manchester United har inviteret den thailandske fodboldklub, Wild Boars Football Club, til at se en kamp på Old Trafford i den kommende sæson. 12 af klubbens spillere og deres træner var fanget i en oversvømmet grotte i over to uger.


De seneste mange dage har hele verden holdt med og støttet Wild Boars Football Club. 

12 af klubbens spillere og deres træner har nemlig været fanget i en oversvømmet grotte i mere end to uger, men i dag er de alle sammen endelig blevet reddet fri. 

Trods den forfærdelige situation skulle drengene efter sigende være i godt humør og alle er ligeledes sunde og raske. 

I forbindelse med nyheden om, at alle nu endelig er blevet reddet fri fra grotten, har Manchester United valgt at invitere holdet og redningsfolkene til Old Trafford til en kamp i den kommende sæson. 

Det skriver klubben på sin Twitter-profil: 

- MUFC er lettet over at finde ud af, at de 12 fodboldspillere og deres træner, der var fanget i en grotte i Thailand, nu er reddet fri. Vores tanker er med de påvirkede, skriver klubben. 

- Vi ville elske at byde holdet fra Wild Boars Football Club og deres redningsfolk velkommen til Old Trafford i den kommende sæson, slutter beskeden.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED