AFC BournemouthArsenal FCBrighton & Hove AlbionBurnleyCardiff City FCChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCHuddersfield TownLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
05:12:2018 09:15
Sarri: Vi forhandler om ny Hazard-kontrakt hver eneste uge

Maurizio Sarri lægger ikke skjul på, at det er topprioritet for Chelsea at forlænge Eden Hazards kontrakt.


Eden Hazard har endnu ikke sat sin signatur på en kontraktforlængelse hos Chelsea, men The Blues forsøger konstant at få klubbens absolut største stjerne til at forlænge, fortæller Maurizio Sarri ifølge Goal til italienske journalister.

- Jeg vil have, at Eden bliver her, men jeg vil kun have ham til at blive, hvis han selv ønsker at blive, siger Sarri.

- Jeg ved, at klubben forhandler med Edens agent hver eneste uge, så skulle der ske noget nyt, ringer klubben til mig.

Hidtil har Chelsea haft held med at forlænge kontrakterne for to andre profiler i form af N'Golo Kante og Cesar Azpilicueta.  Chelsea har angiveligt tilbudt Hazard en ny femårig kontrakt, som vil gøre ham til klubbens bedst betalte spiller, men hidtil har belgieren med sine diplomatiske udtalelser hverken udelukket et skifte til Real Madrid - eller en kontraktforlængelse for Chelsea. 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED