AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
25:05:2020 18:34
Sagna indrømmer: Vi var bange for Chelsea - de var 'over' os

Den tidligere Arsenal-back Bacary Sagna indrømmer, hvordan Arsenal var bange for de største klubber og specielt Chelsea.


Arsenal har ikke vundet Premier League i 16 år, hvor klubbens sjæl og vindermentalitet synes at have smuldret sidenhen.

Den franske tidligere højre back Bacary Sagna var en af de spillere, der hoppede med på vognen kort efter klubbens storhedstid, og han fortæller nu i et interview, hvordan han allerede på det tidspunkt kunne mærke, at klubben var 'under' de fire andre top-klubber.

- Jeg mener helt bestemt, at vi undervurderede os selv, indleder Sagna overfor avisen Mirror.

- Det var noget andet at spille for en klub som Chelsea - de havde et helt andet image, end vi havde, det gjorde os nærmest bange for dem. De brugte også deres image mere, og de havde altid en række store navne på det franske landshold, hvor vi plejede at snakke meget mere om livet i Chelsea end i Arsenal.

Arsenals manglende tro på sig selv var den store udslagsgivende faktor, mener Sagna.

- I vores hoveder var de (Chelsea red.) nok større end os. På banen havde vi lige så meget kvalitet lige meget, hvornår vi spillede, og når vi først spillede på 'Arsenal-måden' var der intet, der kunne stoppe os - men igen, jeg tror, at vi undervurderede os selv, hvilket er en stor fejl i livet.

Nu 37-årige Bacary Sagna spilelde i Arsenal i perioden 2007-2014, hvor han spillede hele 284 kampe for klubben. 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED