AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
12:10:2018 09:52
PSG tilbyder Arsene Wenger job

Den tidligere Arsenal-træner kan angiveligt fortsætte sin færd indenfor fodbolden som ny fodbolddirektør for den franske storklub.


Den legendariske Arsenal-træner kan være på nippet til at vende tilbage til fodboldverdenen, for den franske storklub, Paris Saint-Germain, er angiveligt ivrige efter at hyre Wenger som klubbens nye fodbolddirektør.

Det skriver RMC.

Hidtil har Wenger nydt sit otium efter at have forladt Arsenal før sommerferien, men meget tyder på, at han nu skal træffe en beslutning om sin fremtid.

Paris Saint-Germain så gerne, at franskmanden arbejdede sammen med klubbens nye træner, Thomas Tuchel, og agerede bindeled mellem træneren og klubbens sportsdirektør, Antero Henrique.

Tuchel har haft stor succes på fodboldbanen med det franske storhold og har ført Paris Saint-Germain til ni sejre i den hjemlige liga, men tyskeren skulle angiveligt have et noget anstrengt forhold til Henrique – og håbet er, at Wenger kan være med til at bløde op for det, skriver RMC.

Skulle Wenger takke ja til jobtilbuddet, får han også chancen for at arbejde sammen med Kylian Mbappe, som han angiveligt forsøgte at hente til Arsenal, da den franske teenagesensation blot var 15 år gammel.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED