Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
10:06:2021 17:18
Projekt tager form: Newcastle fans i færd med at købe klubben fri

Newcastles fans er i færd med et interessant projekt, der har i sinde at købe en andel af Newcastle fri af deres forhadte ejer Mike Ashley.


Newcastle har været et ledelsesmæssigt cirkus i snart 15 år, hvor rigmanden Mike Ashley har stået ved roret.

Sport Direct ejeren har nærmest fosøgt at sælge klubben videre, siden han fik den i første omgang, men gang på gang har hans aftaler vist sig at rende ud i vasken.

Newcastles fans er ikke overraskende trætte af Ashley for at sige det mildt, hvilket har ført den dedikerede skare af tilhængere til at gå et skridt videre fra de mere traditionelle protester foran klubbens hovedkontorer.

En gruppe fans har i stedet startet projektet 'Pledge 1892' som er en indsamling i Newcastle, der agter at samle kapital blandt klubbens fans, så de har mulighed for at købe en andel af deres elskede klub.

Et lige lovligt ambitiøst projekt, ville nogle måske tænke, men faktisk er foretagendet kommet rigtig godt fra land.

Newcastle baserede journalist Alex Hurst erfarer hertil, at Newcastle på lidt over en måned allerede har samlet over 100.000 pund sammen.

Selvom der er et godt stykke op til de 300 millioner pund, som Ashley kræver for den fulde andel, så kan projektet alligevel blive interessant på sigt, hvor ambitionen er at tilvinde sig et par procenter af klubben for at få indflydelse i den kaotiske daglige ledelse.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED