Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
17:09:2021 15:59
Pep svarer igen: Jeg vil ikke undskylde til klubbens fans

Pep Guardiola nægter at undskylde til klubbens fans. Ganske enkelt, fordi han mener, hans oprindelige udtalelse er blevet misfortolket.


- Jeg vil gerne have, at der kommer flere mennesker til vores næste kamp på lørdag. Vi har brug for folk, please, for vi vil være trætte... Så jeg vil gerne invitere alle vores fans til at komme på lørdag kl. 15 (engelsk tid, red.).

Dette var essensen af Pep Guardiolas udtalelse, som efterfølgende har modtaget en storm af kritik fra klubbens fan-netværk.

De mener, at Guardiola har været respektløs, men spanieren nægter altså at undskylde, eftersom han hævder, at hans oprindelige udtalelse er blevet fortolket på en forkert måde.

Sådan lød det i et interview med Sky Sports:

- Mr. Parker (som driver MCFC Support Club red.) på bør lytte til min udtalelse igen. Jeg vil ikke undskylde til ham, absolut ikke, lød det fra Guardiola, der refererede til Keith Parker, der offentligt er gået til angreb på den spanske City-træner.

- Brokkede jeg mig måske, fordi stadionet ikke var fuldt imod Leipzig? Fortolkning vil altid være fortolkning, og det vil jeg ikke undskylde for, lød det fra Guardiola.

Bolden ligger nu til rette for City-fansene at afgøre, om man vil acceptere Guardiolas respons.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED
ANNONCE