Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
24:01:2021 15:56
Özil med rørende afskedsbrev: Jeg er en Gunner for livet

Mesut Özil har lavet et rørende afskedsbrev til Arsenal og klubbens fans.


I dag blev det en realitet. Mesut Özil tager afsked med Arsenal og skifter i stedet til Fenerbahce.

Den tyske midtbanespiller blev det dyreste indkøb i Arsenals historie, da han blev hentet i Real Madrid for omkring €50 millioner. 

I et langt afskedsbrev til Arsenal-supporterne er det en rørt Mesut Özil, der siger farvel. Vi har et par udpluk af det lange brev:

- Kære Gunners. 7,5 år. Næsten 3.000 dage. Det føles mærkeligt at skrive denne besked efter så lang tid i London. Siden min ankomst har det føles som mit hjem. Jeg er altid blevet budt velkommen med åbne arme af staben, holdkammerater og vigtigst af alt de utrolige fans. Jeg vil altid være taknemmelig.

- Sammen endte vi klubbens trofætørke i ni år og fik sølvtøj tilbage til fansene, som fortjente det. Det er svært for mig at beskrive, hvor meget denne klub og fansene betyder for mig. Nu vil jeg ikke længere spille for klubben, men jeg vil støtte den hver gang. Jeg vil være en Gunner for livet. Det er der ingen tvivl om. 

- At være i Arsenal var mere end fodbold. Det var et fællesskab. Lige så meget som jeg forsøgte at lave assists på banen, forsøgte jeg også at blive en del af samfundet i London. Hver sæson gik jeg ind i forskellige projekter for at bringe glæde til dette fantastiske samfund. Selvom jeg forlader Nordlondon, så stopper jeg ikke med det. 

- Dette er slutningen på et kapitel, men mit forhold til denne klub vil aldrig stoppe. Det er måske et farvel for nu, men det er ikke et farvel for altid. Til alle Arsenal-fans over hele verden: YaGunnersYa.

Læs hele brevet her:


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED