Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
21:10:2020 14:00
Over en halv milliard: Manchester United afslører corona-pandemiens store omkostninger

Manchester United har onsdag fremlagt de seneste regnskaber, der viser hvor hårdt corona-pandemien har ramt klubbens økonomi


Der har ikke været tilskuere på Premier League-stadionerne siden marts, og klubberne har været tvunget til at give de store TV-selskaber rabat grundet sidste sæsons markante afbrydelser af kampprogrammet. 

De to faktorer peger Manchester United på som forklaring i forbindelse med offentliggørelsen af klubbens seneste regnskaber, der viser en total nedgang i omsætning på hele 18,8%. Samtidig er klubbens gæld vokset med 133% til 3,9 milliarder kroner. Skriver The Independent. 

Manchester-journalisten Rob Dawson fortæller yderligere, at det svarer til, at United har tabt 574 millioner kroner dette år alene på grund af tabt indtjening i forbindelse med corona-pandemien.

- Vores fokus er stadig på at beskytte vores kollegaers, fans og fælleskabs helbred, mens vi tilpasser os til de betydelige økonomiske effekter af pandemien, udtaler vicedirektør Ed Woodward.

- Inden for den kontekst, er det vores topprioritet at få tilskuere tilbage på stadion så hurtigt og sikkert som muligt.

Manchester United møder lørdag Chelsea på Old Trafford. Stadig uden tilskuere på lægterne. 

 

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED