AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
20:11:2019 07:57
OFFICIELT: Mourinho er ny Tottenham-træner

Tottenham har nu officielt udnævnt José Mourinho som klubbens nye træner.


The Special One vender tilbage - denne gang for Tottenham. Det skriver Tottenham på klubbens hjemmeside tidligt onsdag morgen.

José Mourinho har fået en kontrakt frem til  slutningen af 2022/23-sæsonen og overtager nu fra Mauricio Pochettino, der blev fyret for knap 12 timer siden i skrivende stund.

- Jeg er spændt på at blive en del af en klub med så stor arv og passionerede tilhængere. Kvaliteten i både truppen og akademiet begejstrer mig, og tanken om at arbejde med disse spillere har tiltrukket mig, siger Mourinho i forbindelse med udnævnelsen.

Daniel Levy, der sammen med resten af klubbens bestyrelse blev enige om at opsige samarbejdet med Mauricio Pochettino tirsdag, har følgende at sige til udnævnelsen af klubbens nye træner:

- Med José får vi en af de mest succesfulde trænere i fodbold. Han har masser erfaring, kan inspirere hold og er en stor taktiker. Han har vundet trofæer i alle klubber, han har trænet, og vi tror, han bringer energi og tro til omklædningsrummet.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED