AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
09:01:2019 19:21
Officielt: Burnley udlejer forsvarstalent til Sunderland

League One-klubben Sunderland har netop offentliggjort, at de lejer forsvarstalentet Jimmy Dunne fra Burnley for resten af sæsonen.


Jimmy Dunne bliver i Irland set som et lovende forsvarstalent, og han er også inde omkring det irske U21-landshold. Fodboldopdragelse fik han på Manchester Uniteds akademi i Belfarst, inden han som 18-årige skiftede til Burnley.

Han har dog ikke fået debut for klubbens førstehold, men har i stedet været udlejet til forskellige klubber i de lavere rækker for at få førsteholdsfodbold. I efteråret har han derfor været udlejet til Heart i Skotland, men i foråret rykker den 21-årige irer i stedet til League One, hvor han skal tørne ud for den tidligere Premier League-klub Sunderland. The Black Cats har netop offentliggjort lejeaftalen på deres Twitter-profil.

- Jeg er glad for at være her. Det er endnu et skridt i min udvikling, og jeg ser meget frem til at tilbringe foråret her i Sunderland, siger Jimmy Dunne til klubbens hjemmeside.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED