AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
13:05:2019 10:43
Officielt: Brighton fyrer Hughton

Brighton har netop offentliggjort, at klubben har fyret træner Chris Hughton.


Brighton undgik med nød og næppe nedrykning denne sæson,  men det var ikke nok til at redde træner Chris Hugtons job hos klubben.  Klubben har nemlig netop annonceret, at man har fyret Hughton efter fem sæsoner i klubben.

Klubbens bestyrelsesformand Tony Bloom har følgende at sige om afskedigelsen af klubbens træner:

- Chris har gjort et fantastisk stykke arbejde gennem de seneste fire og et halvt år. Først stabiliserede han klubben, nåede playoffs og sikrede os oprykning til Premier League,  hvor han har bibeholdt vores plads gennem to sæsoner.

- Dette har uden tvivl været en af de sværeste beslutninger, jeg som bestyrelsesformand har måttet træffe,  men det er alligevel noget,  jeg har måttet gøre,  eftersom vi havde store problemer i sidste halvdel af sæsonen.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED