AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
09:12:2019 16:23
Odds: Hvem bliver manager i Arsenal og Everton?

Vi har været et smut forbi Unibet for at se på de varmeste kandidater til de to ledige trænersæder.


Både i Arsenal og i Everton er de på jagt efter en permanent manager, og begge klubber sættes flittigt i forbindelse med et hav af større eller mindre navne. 

Trods de mange spekulationer er det dog fortsat uvist, hvem der skal lede de to klubber, hvilket har fået os til at smutte forbi bookmakeren Unibet for at se, hvem der lige nu er de bedste bud. 

Hos Arsenal tyder det ifølge Unibet på, at klubbens tidligere midtbanespiller Mikel Arteta overtager tøjlerne til odds 2.25, men spanieren er skarpt efterfulgt af Massimiliano Allegrit til odds 3.00. Derefter kommer Freddie Ljungberg, der lige nu er midlertidig manager, efterfulgt af en anden tidligere profil i form af Patrick Vieira. 

Eddie Howe og Nuno Espirito Santo er også blandt favoritterne, mens Unibet anser det for meget usandsynligt, at Thierry Henry eller Sol Campbell vender tilbage. 

Se de 10 største favoritter her: 

Mikel Arteta - 2.25
Massimiliano Allegri - 3.00
Freddie Ljungberg - 4.00
Patrick Vieira - 6.00
Eddie Howe - 8.00
Nuno Espirito Santo - 9.00
Mauricio Pochettino - 12.00
Carlo Ancelotti - 15.00
Brendan Rodgers - 15.00
Rafael Benitez - 17.00

Hos Everton peger pilen mod klubbens tidligere manager David Moyes (1.35), der forlod jobbet i 2013 for at søge lykken i Manchester United. Det ophold blev dog aldrig nogen succes, og siden da har Moyes haft det svært som træner. Skotten er for tiden arbejdsløs, hvilket gør det lettere for the Toffees at hente ham ind. 

Hvis det ikke bliver Moyes, er Unibets bedste bud Vitor Pereira (2.20), der tidligere har stået i spidsen for FC Porto. Mikel Arteta og Eddie Howe er også i spil, men det virker mere sandsynligt, at en af dem havner i Arsenal. 

Se de 10 største favoritter her: 

David Moyes - 1.35
Vitor Pereira - 2.20
Marcelo Gallardo - 9.00
Eddie Howe - 13.00
Mikel Arteta - 17.00
Marcelino - 21.00
Mark Hughes - 23.00
Sean Dyche - 26.00
Mauricio Pochettino - 26.00
Erik Ten Hag - 26.00


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED