Arsenal FCAston Villa FCBrentfordBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
27:06:2022 09:54
OFFICIELT: Petr Cech forlader Chelsea

Petr Cech forlader Chelsea, oplyser klubben.


Først blev det bekræftet, at Bruce Buck, som har været formand for Chelsea i 19 år, forlod Chelsea.

Derefter blev det Marina Granovskaia, som har fungeret som klubbens sportsdirektør i flere år. Nu bliver det også et exit for Petr Cech.

Klubben har i dag bekræftet, at Petr Cech forlader klubben. 

- Det har været et privilegiet at arbejde i denne rolle hos Chelsea de sidste tre år. Med en ny ejerstruktur i klubben føler jeg, at det er det rette tidspunkt at træde til side. Jeg glæder mig over, at klubben er i en rigtig god position med de nye ejere, og jeg er sikker på, at klubben får succes på og uden for banen, siger Petr Cech.

Petr Cech har siden 2019 haft rollen som 'Technical and Performance advisor' i London-klubben.

Ifølge Daily Telegraph bad Todd Beohly ham om at blive i klubben og hjælpe til med klubbens transfers, men Petr Cech informerede den nye Chelsea-ejer, at han ville stoppe.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED
ANNONCE