AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
12:02:2019 18:55
Ny nedtur: Chelsea-førsteholdet og ungdomshold spillede uafgjort i træningskamp

The Times melder, at et hold bestående af flere af Chelseas førsteholdsspillere tirsdag spillede 3-3 i en træningskamp mod en af klubbens ungdomshold.


Chelsea har tabt fire udekampe i streg med en samlet målscorer på 0-13, og tirsdag led holdet endnu et ydmygende resultat. 

The Times skriver således, at Maurizio Sarri mandag kaldte til holdmøde ovenpå deres 6-0-nederlag til Manchester City. Udskifterne fra denne kamp og ubrugte trupspillere samt Willian og Olivier Giroud deltog tirsdag i en træningkamp mod klubbens ungdomshold. Opgøret endte 3-3. 

Avisen tilføjer, at Sarri fulgte løst med i kampen, mens de øvrige spillere trænede i styrkelokalet. Kampen endte 3-3, og selvom det var en kamp uden betydning, er det aldrig et godt tegn, at et førstehold ikke kan vinde over et hold bestående af klubbens unge talenter. 

Der er forlydender om, at Sarris skæbne i Chelsea afhænger af resultaterne i de kommende 14 dage. Her skal The Blues op mod Malmö to gange, Manchester United i FA Cuppens femte runde, Manchester City i Carabao Cup-finalen samt Tottenham. 

Selvom der venter Sarri et skæbnesvangert kampprogram, har direktør Marina Granovskaia ingen planer om at skifte ud på managerposition på dette stadie af sæsonen. Piben kan dog få en anden lyd, hvis Chelsea sakker for langt bagud i forhold til at kvalificere sig til Champions League i næste sæson. 

 

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED