AFC BournemouthArsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
12:10:2018 13:31
Nuno Espirito Santo vinder månedens manager

Premier League har i dag løftet sløret for, at Nuno Espirito Santo er blevet kåret som månedens manager i september.


I løbet af den forgangne måned vandt Wolves tre ud af fire kampe i Premier League, og den fjerde kamp endte uafgjort. Det har kastet hæder af sig til klubbens manager.

Sejrene kom i hus mod West Ham, Burnley og Southampton, og i de tre kampe formåede oprykkerklubben at holde målet rent hver eneste gang. Det lykkedes ikke mod Manchester United, men alligevel formåede Wolves at få ét point med fra Old Trafford.

De flotte præstationer medførte, at klubbens portugisiske manager, Nuno Espirito Santo, blev nomineret som månedens manager for september, og i dag er det så blevet annonceret, at han også har vundet prisen foran Jürgen Klopp, Pep Guardiola og Unai Emery.

- Det reflekterer det hårde arbejde, som alle yder i klubben. Det repræsenterer alles arbejde her, alle på Molineux, vores fans, spillerne – alle. Der er ingen individuelle priser i fodbold. Alt kommer fra holdet, siger Nuno Espirito Santo til Premier Leagues hjemmeside.

I sæsonens første otte kampe har Wolves benyttet sig af den samme startopstilling, hvilket er Premier League-rekord.


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED