Arsenal FCAston Villa FCBrentfordBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedNorwich CitySouthamptonTottenham HotspurWatford FCWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
06:12:2021 14:37
Newcastle fjerner symbol efter 14 år

Newcastle United har valgt at fjerne Sports Direct-reklamerne, der huserer på hjemmebanen, St. James' Park.


Reklamerne er majoritetsejet af den tidligere Newcastle-ejer Mike Ashley, og de har haft stor betydning for klubben. Nu skal de væk, erfarer The Athletic
 
I 2011 blev klubbens hjemmebane omdøbt til Sports Direct Arena, men det oprindelige navn blev dog genoprettet året efter. Nu hedder hjemmbanen fortsat St. James' Park. 
 
Den nye overtagelse af Newcastle, støttet af Saudi-Arabien, holdt i første omgang skiltet oppe på grund af en aftale med Sports Direct, men klubben regner med at kunne have reklamerne væk til hjemmekampen mod Manchester City d. 19. december. 
 
Nyheden bringer stor glæde blandt klubbens egne fans, der ser det som en ende på Ashley-regimet. 
 
Tilbage i 2018 gik en gruppe Newcastle-tilhængere på gaden med bannere af Sports Direct. Ashley var ikke en populær herre i klubben, og til protesten pressede fansene på for, at Ashley skulle sælge sin andel i Newcastle. 

SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED
ANNONCE