Neville med klar dom over Højlund
Rasmus Højlund er med fra start, når Danmark i aften møder Slovenien i den første gruppespilskamp.
I det engelske EM-studie hos ITV har man zoomet ind på den danske angriber.
Her har Gary Neville givet sit syn på Rasmus Højlunds første sæson på Old Trafford, og han har været ganske tilfreds.
– Jeg synes, han har gjort det godt (i Manchester United, red.). Man kan bare se, hvad der er sket med erfarne spillere i Manchester United, som har skrevet under for en masse pege, i de seneste 10 år. Der er blevet knækket, siger Gary Neville til Sky Sports.
– Han har medspillere, som er ude af form og ikke har givet ham den service, han havde brug for. Men han scorede 15 mål i 36 kampe fra start.
– I sæsonens svære øjeblikke var det ham, jeg tænkte på og sagde: “Hvilken personlighed han har”. Det er alt, man har brug for.
– Jeg synes, han havde en god debutsæson og har potentialet til at blive en rigtig god angriber, lyder det fra Gary Neville.
Læs også: ‘F*ck det’ – Mæhle deler fantastisk EM-historie