Næsten 500 millioner: Erik ten Hag godkender Ratcliffe-investering
Der er sket ting og sager i Manchester United siden Sir Jim Ratcliffe og INEOS-teamets ankomst til klubben tidligere på året.
Store ændringer på ledelsesgangene, og denne sommer forventes der også at ske store ændringer i truppen.
Men det er ikke kun nye spillere, der skal investeres penge i.
Det samme skal der i klubbens infrastruktur, og der skal blandt andet investeres næsten en halv milliard kroner i træningsanlægget, Carrington.
Investeringen koster 441 millioner kroner, og det er en plan, som Erik ten Hag har givet grønt lys til og er begejstret over.
– Vi har set frem til, at byggeriet vil starte, og det vil blive det bedste træningsanlæg i England, lyder det fra Erik ten Hag.
Mens byggeriet er i gang vil Manchester Uniteds førstehold i stedet være på kvindernes træningslokaler, og det er Manchester United-manageren også tilfreds med.
– De seneste fire uger har været kaotisk, men nu er det lidt mere et professionelt setup. Vi har et kompakt træningsanlæg, men alt er lige i nærheden. Vi kan ikke være andet en positive.
– Man kan allerede føle den gode vibe i denne nye bygning, lyder det fra hollænderen.
Mason Greenwood kommer ikke til at opleve det nye træningsanlæg, da han er på vej til fransk fodbold.