Arsenal FCAston Villa FCBrighton & Hove AlbionBurnleyChelsea FCCrystal PalaceEverton FCFulham FCLeedsLeicester CityLiverpool FCManchester City FCManchester United FCNewcastle UnitedSheffield UnitedSouthamptonTottenham HotspurWest Bromwich AlbionWest Ham UnitedWolverhampton Wanderers FC
29:11:2020 14:36
Mourinho: Forventningerne er højere efter vores' 'vise' transfermarked

Den portugisiske manager mener, at sit hold skal stile højere efter et succesfuldt transfermarked i sommers


Tottenham oprustede holdet i sommerens transfermarked med spillere som Højbjerg, Reguilon, Doherty og Gareth Bale til den igangværende sæson, og José Mourinho mener, at selvom klubben ikke har samme ressourcer som andre engelske klubber, så har klubbens arbejde på transfermarkedet styrket dem.

London-klubben kan med en sejr senere søndag over Chelsea overtage førstepladsen i Premier League fra the Blues. 

José Mourinho er ikke i tvivl om, at klubbens ageren i sommers med forstærkninger har styrket holdet markant. 

- Til at starte med forbedrede vi holdet. Vi har ikke de samme forudsætninger som andre klubber har. De kan have nogle sindssyge transfervinduer, hvor vi er nødt til at lave vise handler, og det gjorde vi, fortæller Mourinho til Sky Sports. 

- Vi forbedrede holdet ud fra holdets potentiale. Når potentialet er højere, er forventningerne større. 

- Vi er nødt til at gøre det bedre end sidste sæson. Vi kigger ikke på tabellen, men vi kigger på sæsonens helhed efter og ser, hvad vi gjorde eller kunne gøre bedre, afslutter Mourinho.

Tottenham har haft en god start på sæsonen, hvor det er blevet til flotte sejre mod blandt andet begge Manchester-klubberne.

 


SENESTE NYT

OP | NED

SENESTE NYT

OP | NED